Ucz się niezależnie od wieku! Można i warto.

9 marca 2017

Autorka: Monika Królak

Siedemdziesięciolatek ćwiczący się w sztuce wystąpień publicznych a do tego w języku obcym? Tak i to nie jeden. Wiek nie jest ograniczeniem jeśli chodzi o naukę oraz otwartość na nowe doświadczenia. Nie dajcie sobie Państwo wmówić, że jest inaczej. Uczyć się można i warto przez całe życie.

W każdym tygodniu w różnych miejscach w Polsce i w Niemczech prowadzę warsztaty dot. umiejętności potrzebnych w biznesie i nie tylko. Robię to zarówno zawodowo jak i społecznie. Mam zatem możliwość obserwowania ludzi, którzy chcą się uczyć. To cały przekrój wiekowy, zawodowy, narodowościowy, językowy, gdyż pochodzą z różnych krajów.

Zaledwie kilka dni temu oceniałam spotkanie w klubie, gdzie ludzie ćwiczą się w sztuce wystąpień publicznych w języku angielskim. Zdarzenie miało miejsce w Warszawie. Niezwykłą przyjemność dało mi obserwowanie, słuchanie a następnie udzielanie wskazówek dwóm panom w dojrzałym wieku (siedemdziesiąt lat).

Jeden z nich posługujący się biegle językiem angielskim oceniał wystąpienie młodszej koleżanki. Elegancja języka, powaga i skupienie na celach wystąpienia oraz osobie przemawiającej były u niego modelowe.

Drugi pan dopiero uczy się języka angielskiego od trzech lat i ma na tyle odwagi oraz chęci uczenia się, że podjął się roli moderatora spotkania. Jego entuzjazm, energia i uśmiech zarażają wszystkich i przyczyniły się do dobrej atmosfery podczas tego spotkania. Tam gdzie braknie mu słowa w jęz. angielskim podpiera się śpiewaniem, tańczeniem, żartem. Nie zrażają go błędy. Jak mi powiedział, „warto jest otworzyć się na ludzi. To bardzo dużo daje”.

Obydwaj panowie z wdzięcznością przyjęli moje uwagi i wskazówki. Ja zaś podziwiam obydwu. Czy nie są oni przykładem dla innych?
Myślę też w tym momencie o moim znajomym z Belgii.
Od wielu lat dwa razy w roku spotykaliśmy się w różnych krajach europejskich na konferencjach i wspólnie uczestniczyliśmy w seminariach. Kiedy poznałam Petera był on w wieku 80+. Jak mi powiedział „siedzenie w domu na emeryturze jest straszliwie nudne”. Dzięki nauce pozostaje aktywny i młody.

Pamiętam też pewną Amerykankę, która przyszła na moje zajęcia zaledwie dwa miesiące temu w Niemczech. Chciała zapisać na zajęcia wnuczkę a została też na nich sama. Stwierdziła później, że może ona się jeszcze sporo nauczyć a do tego jest tu (na naszych warsztatach) tyle pozytywnej energii. Cieszyło ją, że może się dzielić swoimi doświadczeniami z innymi osobami i to, że ja jako prowadząca nie pozwalałam jej bezczynnie siedzieć:-) Wyściskała mnie z radością po zajęciach.

Ci wszyscy ludzie są świetnym przykładem na to, że uczyć się oraz rozwijać można w każdym wieku. Kiedy obserwuję ich entuzjazm, energię, elegancję, pełnię życia, to wiem, że warto.
Bierzmy z nich przykład!

Aktualności

Komentowanie wyłączone