Rynek DACH, cyber security, książki i nowe warsztaty oraz dyskusje, czyli skrócone podsumowanie ostatniego kwartału i zapowiedzi wydarzeń.

19 kwietnia 2018

Autorka: Monika Królak

Jak funkcjonuje rynek DACH? Jakie kwestie kulturowe, gospodarcze i podatkowo-prawne należy uwzględnić gdy rozważamy wejście na te rynki? Jak stwierdzić, że nasz produkt/usługa nadaje się na dany rynek czy nie?

Tymi kwestiami zajmowaliśmy się kilka dni temu w Niemczech podczas warsztatu „Nowe możliwości zbytu na rynku austriackim i szwajcarskim” przygotowanym przez izby handlowe z Wiednia oraz Zurychu. Ponieważ od kilkunastu lat wspieram firmy z tego rynku oraz z Polski w biznesie, to trzymam rękę na pulsie i chętnie wymieniam się moimi doświadczeniami z kolegami i koleżankami po fachu. Jednocześnie jestem zobowiązana do obserwowania zmian zachodzących w tych krajach, chociażby w kwestiach zasad dot. formułowania umów czy ogólnych przepisów podatkowych oraz korespondencji handlowej.

Przyznam się Państwu, że po wielu latach doświadczeń oraz jako specjalistka z egzaminem państwowym w dziedzinie korespondencji handlowej i języka gospodarczego niemieckiego, potrafię na podstawie listu czy emaila w biznesie szybko powiedzieć, z którego z krajów niemieckojęzycznych pochodzą Państwa partnerzy biznesowi.

Niestety jak wynika z moich obserwacji, polscy biznesmeni często zakładają, że DACH to jednolity rynek i można się na nim posługiwać tymi samymi zasadami. W ten sposób popełniają mnóstwo błędów. Z moją pomocą są w stanie je skorygować a wielu uniknąć oraz co ważne, pozostawić dobre wrażenie na zagranicznych partnerach w biznesie.

Przede mną kolejne spotkanie dot. biznesu w krajach DACH już w czerwcu tego roku.


RODO to ważny obecnie temat w każdym kraju Unii Europejskiej. Po konferencji Advanced Threat Summit 2017 w listopadzie w Warszawie, miałam okazję uczestniczyć 8 marca 2018 w szkoleniu i dyskusji na ten temat, tym razem w Niemczech. Wydarzenie było skierowane do przedsiębiorców i kadry managerskiej a wszystko w ramach JCI. Natomiast pod koniec marca na zaproszenie izby gospodarczej w Niemczech odwiedziłam firmę, która pokazała nam jak przygotowuje się do wejścia w życie RODO.


Tradycyjnie wiosną odwiedzam od lat Targi Książki w Lipsku, w Niemczech (Leipziger Buchmesse). To największe targi czytelnicze na świecie. Poza wspaniałymi książkami, polecam spotkania z autorami oraz dyskusje choćby te na tematy geopolityczne czy udział w Forum Europejskim. W tym roku miałam przyjemność przygotować dwie osoby do udziału w takich dyskusjach a następnie już obserwować siedząc wśród słuchaczy. W całym mieście odbywa się ok. trzech tysięcy takich spotkań, odczytów i dyskusji. Wspaniała uczta intelektualna.


W pierwszym kwartale tego roku, pomiędzy projektami, wystartowałam w Niemczech w konkursach przemówień publicznych w języku niemieckim i angielskim. Miło mi Państwu zakomunikować, że wygrałam w tych konkursach i będę walczyła w kolejnym etapie. Tym razem w Dreźnie. Co ciekawe, byłam jedyną przemawiającą kobietą.


Wiosna wreszcie przyszła a to oznacza dla moich klientów, partnerów biznesowych, oraz dla mnie przygotowania do projektów, które zaplanowaliśmy na jesień tego roku.

Na jesieni poprowadzę warsztaty z zarządzania firmą w środowisku międzykulturowym. Wydarzenie adresowane jest do kadry zarządzającej i przedsiębiorców a zostanie przeprowadzone w jęz. niemieckim oraz angielskim.

Zaplanowane mamy też prezentację i dyskusję dla managerek i specjalistek z Commerzbank oraz przedstawicielek zawodów prawniczych. Bardzo się cieszę, gdyż te profesjonalistki zadają zawsze wnikliwe pytania.

Chyba najbardziej wymagająca będzie dla mnie zmiana strony internetowej ale jest to konieczne po kilku latach. Jeśli macie Państwu sugestie w tej dziedzinie albo jeśli czegoś Wam brakuje na obecnej-starej stronie, to zapraszam do kontaktu i dzielenia się uwagami. Z góry pięknie dziękuję.

Aktualności

Komentowanie wyłączone