Po słowach Was poznają.

10 lutego 2018

Autorka: Monika Królak

Z pewnością znane jest Państwu stwierdzenie „po czynach ich poznacie” bądź „po owocach poznacie”. Na podstawie mojej wieloletniej praktyki zawodowej twierdzę, że „po słowach ich poznacie”.

Wypowiadane przez nas często słowa mogą wiele powiedzieć na nasz temat innym osobom, zwłaszcza tym uważnym.

Kilka dni temu miałam okazję przysłuchiwać się pewnej konwersacji dwóch mężczyzn.
To już chyba moje skrzywienie zawodowe, że przysłuchuję się i rejestruję co i jak ludzie mówią:-)

Jeden z mężczyzn używał często trzech słów „ku....stwo, „oni”, kiedyś”.

Najwyraźniej wszystko go oburzało. Wciąż określał większość zjawisk czy wydarzeń jako ku....stwo” dodając przy tym, że „oni” powinni zrobić coś, oni są winni, „oni” powinni wszystkich pilnować, „oni” nie dają żyć, „oni” muszą wprowadzić porządek. Jednocześnie twierdził, że „kiedyś” można było to i owo, że kiedyś to było lepiej, kiedyś to oni..... Zamiast konwersacji robił się nieznośny, wykrzykiwany monolog.

Mogę się mylić ale te trzy słowa i sposób w jaki ów mężczyzna je wykrzykiwał nakreśliły mi obraz kogoś sfrustrowanego i biernego, nie mającego wpływu na swoje życie. Do tego przepełnionego lekiem. Delikwent chyba sobie wbił do głowy, że kiedyś to........wszystko było najlepiej, różowo. Ja zaś słuchając go zastanawiałam się kim są ci wszystkiego winni „oni”.

Czy wiecie Państwo jakich słów używacie najczęściej i co mogą one o Was powiedzieć?

Może warto poprosić kogoś znajomego aby przysłuchiwał się temu co mówicie a następnie poinformował Was o Waszych „słowach kluczach”.

Uważajcie Państwo na słowa! Nie na darmo mamy w religii i w polskich kolędach sformułowania „a słowo ciałem się stało i mieszkało między nami” lub „na początku był logos”.

Uważajcie zwłaszcza na słowa ekstremalne, takie jak:

„Zawsze”

„Nigdy”

„Nikt”

„Wszyscy”

Bądźcie także czujni w przypadku słów wywierających nacisk, jak:

„Muszę”

„Jest konieczne”

„Powinienem/Powinnam”

Uważajcie Państwo na słowa! Nie na darmo mamy w religii i w naszych kolędach sformułowania „a słowo ciałem się stało i mieszkało między nami” lub „na początku było słowo”.

Do tego słowa mogą sprawić, że „urosną Wam skrzydła” i będziecie szczęśliwi. Również słowa mogą sprawić, że będziecie załamani czy gotowi kogoś pobić.

Życzę Państwu sprzyjających i budujących słów.

Po słowach Was poznają.

Aktualności

Komentowanie wyłączone