Jaka jest najważniejsza cecha liderów?

18 września 2014

Autorka: Monika Królak

Pewnego wieczoru po zajęciach z moimi klientami siedziałam w restauracji na uroczym toruńskim rynku. Przy sąsiednim stoliku dwie osoby z pasją dyskutowały. Nagle padło tam pytanie: „Jak uważasz, jaka jest najważniejsza cecha liderów”?

Założę się, że przeczytaliście Państwo mnóstwo książek na temat przywództwa i liderów. Ja cały czas twierdzę, że przywództwo można rozwijać jedynie w praktyce i że jest to proces. Rezultat nie jest dany raz na zawsze.

W ogóle to nudzą mnie teoretycy spierający się w tej materii. Temat jest w naszym kraju modny od kilku lat. Seminaria na ten temat nadal sprzedają się jak świeże ciasteczka. W niektórych kręgach wypada chwalić się teoriami na temat przywództwa i „wałkować” temat jak kiepskie ciasto na zakalca. To nawet w sytuacji kiedy niektórzy nigdy nie upiekli choćby jednego ciasta.

Uśmiecham się pod nosem, kiedy słyszę od niektórych ludzi ile to przeczytali książek z tej dziedziny i na ilu byli seminariach.

Często słyszę odpowiedzi powtarzane w koło Macieju a nijak mające się do rzeczywistości. Zobaczcie Państwo jakie to odpowiedzi (kilka wybranych):

„Charyzma”, a mówiąc to ludzie często mają na myśli ekstrawersję lub nadmierną pewność siebie, czy też błędne przekonanie o własnej nieomylności. Tymczasem wielokrotnie w mojej ponad 20-letniej pracy zawodowej oraz zaangażowaniu w organizacjach międzynarodowych właśnie jako liderka zespołów międzynarodowych przekonałam się, że często osoby z przewagą pierwiastka introwertyzmu są lepszymi liderami.

„Umiejętność wskazania drogi innym aby za liderem/liderką podążali” Nie zgadzam się z tym. Lider/ka ma bardziej za zadanie tworzyć przestrzeń, w której ludzie się rozwiną i znajdą swoją drogę. Lider nie ma też patentu na jedyny słuszny pomysł czy opinię.

„Umiejętne planowanie, delegowania zadań i kontrola ich wykonania”...hm, to cecha dobrych managerów.

„Silna osobowość” Kiedy zaczynam drążyć i sprawdzamy wspólnie co ludzie przez to rozumieją, okazuje się, że mają na myśli umiejętność stawiania na swoim, umiejętność „sprzedania się”, dynamizm, chęć bycia zawsze w centrum uwagi, dominację. Ma to też wspólny obszar z pierwszą odpowiedzią (charyzma).

„Organizacja fajnych imprez. Jak najwięcej zabawy” Pośmiałam się przy tej odpowiedzi.

Wystarczy! To wcale nie są wyznaczniki dobrego lidera.

Jaka była odpowiedź przy sąsiednim stoliku?

„Lider nie lekceważy ludzi, nie depcze ich”.
Nie twierdzę, że to najważniejsza cecha liderów ale niewątpliwie to ciekawa odpowiedź. Warto ją przemyśleć.

A jaka jest według Państwa najważniejsza cecha liderek i liderów?
Proszę przy tym, nie wałkujcie tematu jak ciasta na zakalca.

Aktualności

Komentowanie wyłączone