Dlaczego warto siebie obdarowywać, sprawiać sobie przyjemności i jak to robić.

26 stycznia 2018

Autorka: Monika Królak

Zauważyliście Państwo, że większość dzieci potrafi oddać się bez reszty nawet najmniejszym przyjemnościom i zatracić się w chwilowej radości? Z niewiadomych mi przyczyn kiedy stajemy się dorośli odrzucamy to co dziecięce i wylewamy przysłowiowe dziecko z kąpielą.

Owszem, sporo z dziecięcego postępowania możemy odrzucić ale dlaczego zapominamy nagle o drobnych przyjemnościach, oddaniu się czemuś w taki sposób, że cały świat jest nieistotny, nagradzaniu siebie?

Jak twierdzą dr Gillian Buttler i dr Tony Hope zdolność do dawania sobie podarunków i nagród jest jedną z podstawowych strategii poprawy sprawności psychicznej.

„Po pierwsze dają one radość i przyjemność, dzięki czemu mamy lepsze samopoczucie i większe zaufanie do siebie. Po drugie podarunki i nagrody pomagają nam zmienić się w pożądanym przez nas kierunku. Kiedy wypełniasz swój czas jedynie zadaniami wykonywanymi w poczuciu obowiązku czy winy, zmniejszasz swoją zdolność do rozwoju. Masz też uczucie, że to jest przygotowanie do życia, a nie samo życie. Powstaje wtedy niebezpieczeństwo, że Twój wysiłek zamieni się w harówkę, a cel w bezcelowość.”

Nie chodzi tu o drogie prezenty i rujnowanie domowego budżetu. Przestrzegam też przed złymi podarunkami, które niszczą nas samych czy nasze związki albo stwarzają problemy. Np. drink czy butelka alkoholu dla osoby zmagającej się z problemem alkoholowym, ciasto czy pudełko czekoladek dla osoby z nadwagą czy z cukrzycą, wyjście do pubu ze znajomymi, jeśli stwarza to problemy w małżeństwie. Także kolejne duże zakupy gdy wpadliśmy w zakupocholizm i mamy problemy finansowe czy brakuje nam zwyczajnie czułości.

Niewiele osób ma tyle szczęścia aby całkowicie uniknąć nieprzyjemnych obowiązków w pracy lub w życiu osobistym. Dawanie sobie podarunków może pomóc w przełamaniu barier przeszkadzających nam wykonać jakąś pracę. Ale uwaga! Podarunki te dają więcej radości gdy już wykonamy nudne, trudne czy nieprzyjemne zadanie.

Na moich warsztatach dla kadry zarządzającej tworzymy osobisty system nagradzania się i sprawiania sobie małych przyjemności. Dzisiaj o tym nie będę pisać. Zapraszam na warsztaty.

Za to podzielę się z Państwem przykładami różnych przyjemności i nagród. Ciekawa jestem jak spodoba się Państwu ta lista a może uzupełnicie ją o swoje propozycje?

Obdarowywanie siebie i sprawianie sobie drobnych przyjemności to ważna umiejętność.

Oto te przyjemności:

Działania:
Spacer, wykonywanie hobby, praca w ogrodzie, planowanie wycieczek, kolacja w restauracji, zabawa taneczna, gra w karty ze znajomymi, oglądanie filmu

Podarunki:
Zakup wody toaletowej, pachnącego mydełka, kwiatów, nabycie biletów do teatru, kina, opery, długie wylegiwanie się w łóżku, zakup nowego ubrania

Relaks:
Słuchanie muzyki, długa kąpiel, telefon do przyjaciela, przyjaciółki, czytanie książki, siedzenie przy kominku, masaż, przeglądanie magazynów

Czas:
10-15 minut dla siebie, jedzenie obiadu o właściwej porze, odpoczynek w weekend, czas przeznaczony na myślenie, przerwa na odpoczynek w godzinach popołudniowych/przedpołudniowych, krótka drzemka

Ćwiczenia:
Pływanie, spacer z psem, wykonywanie ćwiczeń w domu czy w miejscowym klubie sportowym, taniec

Inni ludzie:
Obiad z przyjacielem, wizyta u rodziny/znajomych/sąsiadów, pogaduszki przez telefon z przyjaciółmi

Wyznaczanie granic odnośnie:
ilości obowiązków, czasu kładzenia się wieczorem do łóżka, czasu kończenia pracy, wymagań ze strony innych ludzi

Mówienie do siebie:
jestem zadowolona/y z .....,dobrze to zrobiłam/em, zasługuje na odpoczynek, dobrze sobie poradziłam/em z .......

Artykuły spożywcze:
Państw ulubione danie, filiżanka herbaty/kawy/kakao, świeżo wyciśnięty sok, herbatniki, czekoladka
..........................................................................................................................................

Pamiętajcie Państwo o tym aby różnicować te przyjemności i podarunki. Jeśli dajecie sobie wciąż te same podarunki, mogą się one Wam łatwo znudzić. Wtedy nie będą one stanowiły nagrody, przyjemności czy zachęty.

Dlatego od czasu do czasu, odnawiajcie swój system sprawiania sobie przyjemności i nagradzania się. Początek roku jest dobrym czasem na takie zmiany.

Życzę Państwu wielu dobrych, małych przyjemności i nagradzania siebie w roku 2018.

PS. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na ten temat, stworzyć swój własny system nagradzania siebie oraz sprawić sobie przyjemność, to zapraszam na moje warsztaty w tej oraz innych dziedzinach.

Aktualności

Komentowanie wyłączone